Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 15 marca 2011

Liczba komentarzy: 0
Znikające kolce na przyrodzeniu

Samce wielu gatunków zwierząt posiadają na prąciach keratynowe kolce służące do usuwania nasienia konkurentów z dróg rodnych samicy oraz, najprawdopodobniej, do szybszego zakończenia stosunku płciowego. To jedna z dość niezwykłych i mało znanych różnic między nami a innymi naczelnymi.

Samce wielu gatunków zwierząt posiadają na prąciach keratynowe kolce. Człowiek na szczęście - nie
Dlaczego wspomniane kolce występują choćby u szympansów, a próżno szukać ich u Homo sapiens? Naukowcy przez lata podejrzewali, że zanik tej cechy u ludzi ma  związek z pojawieniem się monogamii, a tym samym brakiem konieczności usuwania nasienia poprzedników. Grupa badaczy z USA, prowadząc analizy genomu pod kątem różnic między Homo sapiens, a innymi blisko spokrewnionymi z nami gatunkami, przez przypadek natrafiła na odpowiedź o podłoże genetyczne tej różnicy.

Naukowcom udało się odnaleźć 510 fragmentów DNA, które są powszechne w świecie zwierząt, a nie występują u ludzi. Wśród nich znalazły się dwa odcinki , na które naukowcy zwrócili szczególną uwagę. Jednym z nich  jest fragment związany z genem receptora androgenowego, odpowiedzialny u zwierząt za wytworzenie włosów czuciowych oraz między innymi za występowanie keratynowych kolców na penisie. Okazało się również, że odcinka tego nie mieli już neandertalczycy, co oznacza, że w toku ewolucji uległ on niwelacji  już 800 tysięcy lat temu. Drugi fragment DNA warunkuje z kolei wielkość mózgu. Kasacja tego odcinka prawdopodobnie zaowocowała możliwością nadzwyczajnego rozwinięcia się tego ostatniego narządu u Homo sapiens.

Istotnym odkryciem okazało się być również to, że spośród 510 przebadanych odcinków tylko jeden okazał się być fragmentem kodującym. Pozostałe są niekodujące.

Więcej: http://www.nature.com/nature/journal/v471/n7337/full/nature09774.html

 

Źródło: Archeowieści

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry