Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 06 grudnia 2010

Liczba komentarzy: 1
Życie na Arsenie

Autor wpisu

Kilka dni temu naukowcy z NASA ogłosili światu wyniki swoich kilkuletnich badań. Zespołowi Felisy Wolfe-Simon z Arizona State University udało się wyizolować z mułu wokół jeziora Mono w Kalifornii bakterie GFAJ-1 (z rodziny Halomonadaceae), które w łańcuchu DNA zamiast fosforu, mogą mieć wbudowany arsen. Odkrycie jest tym bardziej zadziwiające, że dokładnie zaplanowane.

To nieoczekiwane odkrycie, rzuca nowe światło na badania nad komórką i procesami w niej zachodzącymi. Pojawia się wiele nowych pytań, w tym jedno najważniejsze, czy i inne pierwiastki, wchodzące w skład elementów komórki, do tej pory uważane za podstawowe, mogą zostać zamienione na inne.

Jak widać mamy wiele wspólnego z bakteriami. One też wykorzystują wszystko, co tylko się do wykorzystania nadaje. Jeśli zabraknie fosforu, który (tak przynajmniej do tej pory sądzono) jest niezbędny, to znajdą sobie coś, co im ten fosfor zastąpi…

Nowe bakterie odkryte przez NASA
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 1

 1. 1

  Nowe szczepy może faktycznie wykorzystują arsen, ale trudno uwierzyć w ich egzystencję bez źródeł fosforu. Dalsze badania zapewne wyjaśnią zakres wykorzystania arsenu przez GFAJ-1.

 2. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry