Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 10 czerwca 2011

Liczba komentarzy: 0
Niezwykłe bakterie z jeziora Mono — odporne na wszystko?

Od dziecka uczono nas, że życie na Ziemi opiera się na sześciu najważniejszych pierwiastkach — węglu (C), wodorze (H), azocie (N), tlenie (O), siarce (S) i fosforze (P). Zakładano też dotąd, że jeśli istnieje życie na innych planetach, to powinno się ono wywodzić z tych samych pierwiastków. W najnowszym „Science” opublikowano doniesienie o zidentyfikowaniu organizmów, które potrafią żyć dzięki innemu ich zestawowi.

Bakterie wyizolowano z jeziora Mono we wschodniej Kalifornii, w którym występują wyjątkowo niesprzyjające dla życia warunki: wysokie zasolenie, mocno zasadowy odczyn i bardzo wysokie stężenie soli arsenu. W eksperymentach przeprowadzanych w laboratorium wykazano, że bakterie te potrafią pozostać przy życiu, gdy w ich środowisku fosfor zostanie zastąpiony arsenem (As). Fosfor i arsen mają zbliżone właściwości chemiczne — podobną elektorujemność i promień atomowy. Fosforany — najbardziej powszechna w organizmach żywych forma fosforu — mają właściwości zbliżone do arsenianów. Te pierwsze, oprócz zdecydowanie większej dostępności, są jednak znacznie bardziej stabilne, co prawdopodobnie zadecydowało o ich powszechności w podstawowych makromolekułach niezbędnych do życia. Autorzy wspomnianej pracy sugerują, że bakterie z jeziora Mono potrafią radzić sobie z niestabilnością arsenianów co prowadzi do wbudowywania arsenu do związków na których opiera się życie, na przykład do DNA.

Choć autorzy podkreślają, że bakterie rosną zdecydowanie lepiej, gdy do ich środowiska zostanie dostarczony fosfor, publikacja wywołała burzę w środowisku naukowym. W komentarzach do artykułu można znaleźć głównie zarzuty o nierzetelnym przeprowadzeniu badania i wyciąganiu pochopnych wniosków. Adwersarze utrzymują, że jedyne konkluzje do jakich upoważniają wyniki badania to te o nieograniczonej elastyczności i umiejętności adaptacji do ekstremalnych warunków życia wspomnianych bakterii, a nie o odkryciu alternatywnej drogi powstawania życia.

ALG

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry