Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 11 lipca 2011

Liczba komentarzy: 1
Prosty test na raka

Autor wpisu

Podstawą skutecznego leczenia nowotworów jest ich szybka diagnoza. Na wczesnym etapie rozwoju, choroby te rzadko kiedy dają jakiekolwiek objawy. Pierwsze symptomy oznaczają często, że pacjentowi pozostała już niewielka szansa na całkowity powrót do zdrowia. Francuscy naukowcy opracowali niedawno nowe testy, które w oparciu o analizę próbek krwi lub moczu pozwalają wykryć nawet śladowe ilości nowotworowego DNA.

Kiedy komórka rakowa umiera, cała jej zawartość przedostaje się do krwi i innych płynów biologicznych, np. limfy, moczu. Wykrycie DNA pochodzącego z tej komórki pozwoliłoby na szybkie zdiagnozowanie choroby. Niestety, na przykład we krwi, stanowi ono mniej niż 0,01% całkowitego DNA. Jest ona zatem zbyt niska by zostać ujawniona przez obecnie stosowane testy.

Być może jednak takie analizy będą już wkrótce możliwe, a wszystko to dzięki pracy naukowców z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS), Inserm, Uniwersytetu w Strasburgu oraz Uniwersytetu Paris Descartes, współpracujących z niemieckim zespołem z Instytutu Maxa Plancka i amerykańską firmą Raindance Technologies. Jak donosi czasopismo Lab on a Chip (LOC), niedawno opracowana przez nich technika umożliwia wykrywanie DNA o wartości progowej nawet 20 tysięcy razy mniejszej niż dotychczas.

Zasada na której opiera się metoda jest prosta. Pobraną próbkę biologiczną dzieli się na miliony mikroskopijnych kropelek, na tyle małych, aby każda zawierała tylko pojedynczy gen docelowy. Tak rozdzielone DNA namnażane jest następnie z wykorzystaniem technik molekularnych, a powstałe w ten sposób fragmenty znakuje się odpowiednimi cząsteczkami fluorescencyjnymi. Przygotowane kropelki przeprowadza się kolejno do mikroskopijnych rowków, gdzie poddawane są one analizie za pomocą lasera. Ich barwa wskazuje na stan znajdującego się wewnątrz genu, np. kropla wykazująca czerwoną fluorescencję oznacza, że DNA jest niezmienione, natomiast światło zielone symbolizuje, że gen jest zmutowany. Brak emisji sygnału wskazuje na nieobecność badanej sekwencji. Analiza liczby kolorowych kropli pozwala oszacować koncentrację zmutowanego DNA (pochodzącego z nowotworu).

Ogromną zaletą tej techniki jest to, że pozwala ona również na rozszyfrowanie informacji zawartej w zmutowanym DNA i dzięki temu dostarcza danych istotnych do określenia agresywności nowotworu oraz przewidzenia dalszego rozwoju choroby.

Naukowcy z powodzeniem przetestowali swoją metodę w warunkach laboratoryjnych. Obecnie planowane są eksperymenty kliniczne mające na celu ostatecznie określenie jej skuteczności i bezpieczeństwa. Jeśli próby te się powiodą, onkolodzy zyskają potężną broń do walki z nowotworami, która pozwoli im nie tylko na wczesne wykrywanie choroby, ale również ułatwi dobór odpowiedniej terapii.

Literatura:

Pekin Deniz et. al., Quantitative and sensitive detection of rare mutations using droplet-based microfluidics, „Lab on a Chip” (2011).
Science Daily.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 1

 1. 1

  To poczekamy, ci co mogą poczekać bez szkody(jeszcze nie chorzy). Ale kto jest pewien,co jest w nim w środku. Dlatego można i trzeba korzystać z obecnych rozwiązań badawczych. Polecam stronę kopalniawiedzy.pl. Trzeba chcieć udać się do lekarza. Wcale to nie jest łatwe.Bo, powiem tu nie swoimi słowami, a ze str. tojefura.com: „Co roku w Polsce ok. 80 tysięcy osób umiera na raka. Często wynika to z braku profilaktyki i niedostatecznej wiedzy na temat objawów raka. W wielu przypadkach chorzy na nowotwór mogliby odzyskać szansę na całkowite wyleczenie, gdyby tylko odpowiednio szybko zareagowali na wczesne objawy raka.” Tamże, co ważniejsze jest dostępny test na raka on-line.
  To on ma być nową metodą wykrywania raka opracowaną na zebranych licznych przypadkach klinicznych. Pozwala i skłania do samoobserwcji i w dalszym ciągu do kontrolowania stanu funkcjonowania swego organizmu. Jest tam, ponadto, dużo informacji zapoznawczej.

  Serdecznie Pozdrawiam Andrzej J. K.

  6 lat temu
 2. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry