Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 27 lipca 2011

Liczba komentarzy: 0
Witamina C jak cud

Autor wpisu

Amerykańscy naukowcy z Health and Science University w stanie Oregon udowodnili, że witamina C odgrywa ważną rolę w procesach prawidłowego widzenia. Pozwala to przypuszczać, że jest ona niezbędna również do zachowania właściwego funkcjonowania mózgu. To najnowsze, przełomowe odkrycie opublikowano niedawno na łamach czasopisma Journal of Neuroscience.

Objawy niedoboru witaminy C kojarzą się nam głównie z osłabioną odpornością, jednak od dawna wiadomo już, że jej rola nie sprowadza się wyłącznie do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego. Kwas askorbinowy jest znanym przeciwutleniaczem, wzmacnia również kości, skórę oraz naczynia krwionośne. Działa on także przeciwmiażdżycowo i zmniejsza ryzyko występowania nowotworów.

Ostatnio naukowcy odkryli kolejną ważną rolę, jaką witamina ta pełni w naszym organizmie. Otóż okazuje się, że jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania komórek nerwowych budujących siatkówkę, czyli część oka odbierającą bodźce wzrokowe i przekazującą je do mózgu za pośrednictwem nerwu wzrokowego.

Prace badawcze przeprowadzono na siatkówce karasia złocistego (Carassius auratus), której budowa ogólna jest bardzo zbliżona do ludzkiej siatkówki. Okazało się, że niedobór witaminy C ograniczał poprawne funkcjonowanie receptorów GABA. Receptory te są kanałami chlorkowymi, a aktywność ich regulowana jest obecnością kwasu γ-aminomasłowego. Przyłączenie odpowiedniego liganda zwiększa napływ jonów chlorkowych do wnętrza komórki i powoduje hyperpolaryzację błony, czyli wzrost różnicy potencjałów po obu jej stronach. W efekcie utrudnione zostaje przekazywanie informacji w układzie nerwowym.

Receptory GABA znajdują się również w mózgu, co sugeruje, że witamina C może odgrywać ważną rolę także w reszcie ośrodkowego układu nerwowego. Przypuszcza się, że kwas askorbinowy uczestniczy w przekazywaniu sygnałów między neuronami, a dowodem na to jest depresja występująca podczas szkorbutu, czyli awitaminozy wywołanej brakiem witaminy C. Wiadomo również, że mózg gromadzi duże jej zapasy, aby w ten sposób ochronić się przed ewentualnym niedoborem.

Odkrycie tych zależności jest bardzo istotne w kontekście badań nad jaskrą i padaczką, czyli chorobami uwarunkowanymi zaburzoną pracą neuronów znajdujących się w siatkówce oka i w mózgu. Komórki te są zbytnio pobudzone właśnie ze względu na nieprawidłowo funkcjonujące receptory GABA. Dieta bogata w witaminę C może okazać się bardzo pomocna dla osób wykazujących predyspozycje do tego typu schorzeń.

Literatura:

Cho S.,Li G.-L., von Gersdorff H., Recovery from Short-Term Depression and Facilitation Is Ultrafast and Ca2 Dependent at Auditory Hair Cell Synapses, „Journal of Neuroscience”, Vol. 31 (2011).

Science Daily

.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry