Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 03 kwietnia 2017

Liczba komentarzy: 1
Żele agarozowe i poliakylamidowe: jak je przechować na później?

Autor wpisu
dr n. med. Marzena Wojtaszewska
dr n. med. Marzena Wojtaszewska

Wielu z nas korzysta w rutynowej pracy z klasycznych żeli PA i agarozowych. Jeżeli często puszczamy elektroforezę, warto się zastanowić, czy każdorazowe przygotowywanie żelu przed elektroforezą to nie strata czasu. Żele można bowiem do tygodnia, a nawet dłużej,  składować w lodówce bez straty ich parametrów!

Oto bardzo łatwy sposób na przechowanie żelu:

1. Przygotuj woreczki strunowe i szczelny pojemnik plastikowy na żywność.

2. Upewnij się, że masz nadmiar buforu do elektroforezy na podorędziu.

3. Potrzebna będzie także  folia aluminiowa lub stretch spożywczy.

Żel nie może wyschnąć, a w przypadku dodatku bromku etydyny nie może on też być eksponowany na światło. Warto także pamiętać, że bromkofobom nie spodoba się obecność żelu w ogólnodostępnej lodówce. Dlatego pojemniki, w których przechowywać będziemy nasączone bromkiem agarozy powinny być szczelne i dobrze myte.

Układamy żel na folii aluminiowej, w kuwecie lub w plastikowym pojemniku. Następnie skrapiamy go buforem na którym został zrobiony i zawijamy w folię. Do kuwety/pojemnika wlewamy cieniutką warstewkę tegoż buforu a następnie zamykamy w takim pojemniku żel. Nie moczmy żelu w wodzie, powinien on pozostać wilgotny i przebywać w mokrej komorze, ale zbyt duża ilość płynu spowoduje wypłukanie z niego bromku.

Komorę z żelem umieszczamy w lodówce, podpisujemy datą produkcji i nie zapominamy zużyć go w ciągu najbliższego tygodnia. Przed wykorzystaniem żelu sprawdzamy, czy jego brzegi nie są zmarszczone i przesuszone, bo taki żel nie nada się do doświadczeń.

Uwaga: żeli poliakrylamidowych nienatywnych, z domieszką formamidu, formaldehydu, SDS, czy też enzymów (DNAza) i sond, a także żeli gradientowych nie należy przechowywać, gdyż zmogą zmienić one swoje parametry! Ta metoda ma zastosowanie wyłącznie do żeli natywnych!

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 1

 1. 1

  Nie jest to napisane wprost, ale mam wrażenie, że ten artykuł odnosi się do żeli do analizy DNA.

  Z mojego doświadczenia w pracy z żelami poliakrylamidowymi do analizy białek (SDS-PAGE), dają się one przechowywać bez większych problemów. Woreczek strunowy napełniałem buforem o takim samym składzie jak żel (w recepturze zastąpiłem roztwór poliakrylamidu wodą) w ilości wystarczającej do zwilżenia odsłoniętych powierzchni żelu i przechowywałem w lodówce. Żel przechowywany ok. miesiąca nie różnił się znacząco właściwościami od świeżo przygotowanego. (Może mieć nawet lepsze własciwości dzięki temu, że dłużej polimeryzował.)

  4 lata temu
 2. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry