Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 13 lutego 2013

Liczba komentarzy: 0
PLEX-ID uznano za najlepsze narzędzie diagnostyczne w mikrobiologii

Aparat PLEX-ID zrobił prawdziwą furorę podczas styczniowego zjazdu Society for Applied Microbiology w Londynie, gdzie zaprezentowano wyniki testów, w których PLEX-ID okazał się szybszy (czas analizy tylko 8h) i znacznie dokładniejszy niż diagnostyka mikrobiologiczna w wydaniu tradycyjnym. Aparat PLEX-ID, którego producentem jest firma Abbott uznano za najlepsze dostępne na rynku narzędzie diagnostyczne w mikrobiologii.

PLEX-ID to platforma, dzięki której możliwa jest detekcja wszystkich znanych chorobotwórczych bakterii, wirusów i grzybów. Jest to możliwe dzięki unikalnej technologii łączącej w jednej maszynie automatyczny system izolacji kwasów nukleinowych z materiału biologicznego, termocyklerów oraz spektrometrii masowej. Maszyna posiada też dostęp do unikalnych baz wszystkich opisanych do tej pory grzybów, wirusów i bakterii. Co więcej – maszyna może też wykonywać detekcję zmutowanych, czy nawet nieznanych jeszcze patogenów. Urządzenie może wykonać precyzyjną diagnostykę do 250 próbek dziennie.

PLEX-ID jest używany  od kilku lat do celów badawczych, jednak jego cena powoduje, że nie jest wykorzystywany na szeroką skalę. Aparat  pierwotnie miał służyć do szybkiej detekcji zakażeń wąglikiem, czy później stosowany był do identyfikacji SARS, czy nowych wirusów grypy.

Abbott planuje niebawem wprowadzić na rynek mniejsze urządzenie do rutynowej diagnostyki szpitalnej (obecny model jest wysokosci dużej lodówki i zajmuje bardzo wiele miejsca), mogące wykonać detekcję patogenu chorobotwórczego w ciągu zaledwie 5h, aby klinicyści mogli wdrożyć jak najszybsze i najskuteczniejsze leczenie pacjenta.

Jedyną przeszkodą wydaje się być cena, a na urządzenie będą mogły sobie pozwolić prawdopodobnie tylko bardzo duże i dobrze wyposażone placówki szpitalne.

Cena urządzenia to ok 750 000 $ netto.

Urządzenie nadal nie posiada certyfikacji CE-IVD.

Więcej: http://www.ibisbiosciences.com/products/plex-id-overview.html

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry