Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 19 października 2010

Liczba komentarzy: 0
Scepter – wygodny licznik komórek

Przedstawiamy wygodny licznik do komórek o nazwie Scepter. Jest to urządzenie produkowane przez Millipore, przypominające kształtem dużą pipetę, w którym się zakochaliśmy na targach Eurobiotech 2010.

Wcześniej słyszeliśmy tylko o tym liczniku od kolegów z Niemiec czy Szwajcarii, którzy zachwyceni wygodą, jaką oferuje to urządzenie w codziennej pracy z hodowlami komórkowymi, jednoczesnie narzekali na jego cenę,  oraz  wysokie koszty związane z wymienianiem końcówek.

W zeszłym tygodniu, dzięki uprzejmości dr Pawła Króliczaka z Millipore (jednego z najfajniejszych przedstawicieli oferujących sprzęt, z jakimi mieliśmy do czynienia) mieliśmy w rękach urządzenie, które w przyszłości chcielibyśmy przetestować.

Scepter to urządzenie, które liczy komórki w zawiesinie (stąd, komórki, które przylegają do siebie trzeba wcześniej rozdzielić, np trypsyną). Liczy je szybko i dokładnie –

Scepter
czas pomiaru to tylko kilka sekund. Specjalny wyświetlacz pozwala urządzeniu na prezentację histogramu przypominającego wykresy z cytometru. Dzięki temu łatwo jest określić skład poszczególnych frakcji komórek w zawiesinie.

Urządzenie przypominające pipetę jest pod względem estetycznym ładne, choć nie wszystkim podchodzi polityka Millipore, żeby pracować na sprzęcie z mocnymi, intensywnie różowymi elementami.

Cena katalogowa  jest wysoka – 10483zł (+22% VAT), końcówki/sensory kosztują ok. 480zł netto/op. (50szt.), albo ok. 4300zł netto/500szt – czyli pomiar wychodzi po ok 10 PLN.

Wadą urządzenia jest jego ergonomia – prawdopodobnie świetna, ale dla dwumetrowego mężczyzny z wielkimi dłońmi. Osoby używające rękawiczek o rozmiarze S-M będą narzekać na długość urządzenia, powodującą kłopoty z pobraniem komórek. Faktycznie – bardziej przypomina on berło -tak tłumaczy się na polski słowo Scepter – niż pipetę.

To wyniki oględzin „na sucho”. Będziemy prosić Millipore o udostępnienie urządzenia do praktycznych testów – wtedy opiszemy jak Scepter pracuje i czy rzeczywiście po rozpoczęciu jego używania nigdy nie wraca się do ‚manualnego’ liczenia komórek.

O urządzeniu możecie przeczytać tutaj: http://www.millipore.com/life_sciences/flx/scepter

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry