Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 04 lutego 2013

Liczba komentarzy: 0
Testujemy spektrofotometr NanoDrop Lite

Specjalnie dla Was przetestowaliśmy w naszym laboratorium najnowszy spektrofotometr z serii NanoDrop – NanoDrop Lite. To najmniejsze i najtańsze urządzenie z serii NanoDrop posiada bardzo wiele zalet i oceniliśmy je bardzo wysoko. Rekomendujemy je do rutynowej pracy w Waszych laboratoriach. Poniżej szczegółowe informacje dotyczące testowanego urządzenia oraz wyniki pomiarów.

Opis urządzenia:

NanoDrop Lite firmy Thermo Scientific jest najnowszym i najkorzystniejszym cenowo produktem z serii spektrofotometrów NanoDrop.


 

Jest to niewielkie urządzenie wielkości 16X11,5 cm o wadze 0,8 kg, służące do pomiarów stężeń DNA, RNA i białek w kropli o objętości 1-1,5ul. Urządzenie wykonuje pomiar absorbancji przy długości fali wyłącznie dla 280 i 260 nm.Urządzenie jest zdecydowanie godne polecenia. Jest ergonomiczne, przyjazne w użytkowaniu. Ekran urządzenia posiada bardzo czytelne menu, a samo urządzenie jest obsługiwane intuicyjnie – a więc jest bardzo proste w obsłudze. NanoDrop Lite posiada pokrywę zamykającą powierzchnię roboczą, którą należy odchylić w celu przeprowadzenia pomiaru. Kroplę roztworu (objętość  1-1,5ul) , którego stężenie będzie mierzone,  umieszcza się za pomocą pipety automatycznej w miejscu dedykowanym do przeprowadzania pomiaru. Następnie zamyka się pokrywę i dokonuje pomiaru włączając przycisk „Measure”.


Przed przeprowadzeniem pomiarów urządzenie należy skalibrować za pomocą kropli wody. Sam pomiar trwa kilka sekund (3-4 sekundy), a dane zapisywane są w pamięci urządzenia. Urządzenie praktycznie natychmiast przelicza stężenia i podaje wynik w ng/ul oraz współczynnik A260/A280 informujący o zanieczyszczeniu białkami. Pomiary dokonane za pomocą urządzenia NanoDrop Lite są powtarzalne, a wyniki, które nie odbiegają od siebie (jak to często dzieje się w przypadku podobnie działających urządzeń – ale nie w przypadku spektrofotometrów z serii NanoDrop).

Wyniki testów:

Do testów wykonaliśmy pomiary stężeń DNA w 28 próbkach. Pomiary wykonywane były w dniach  04.01.2013 (4 powtórzenia każdej próbki) oraz 2 dni później – 07.01.2013 (2 powtórzenia). Wyniki prezentujemy poniżej:

 

Jak wynika z powyższych danych, wyniki były zwykle powtarzalne, powtórzenie pomiarów po dwóch dniach dawało porównywalne wyniki, a odchylenie standardowe było akceptowalne. Z całą pewnością możemy polecić to urządzenie do rutynowej pracy laboratoryjnej, nie wymagającej pomiarów absorbancji przy długości fali 230 nm. Jest to urządzenie dedykowane do rutynowej pracy laboratoryjnej z kwasami nukleinowymi i białkami, szczególnie polecane do laboratoriów, gdzie wskazana jest oszczędność przestrzeni roboczej.Mimo niewielkich rozmiarów,  zdecydowanie jest to najbardziej wiarygodny i pewny ‘kalkulator’ DNA/RNA/białek  na rynku. Oceniamy go bardzo wysoko i rekomendujemy go jako urządzenie, które polecamy naszym czytelnikom.

Zalety NanoDrop Lite:

 • -Intuicyjna, bardzo prosta obsługa
 • -Bezpośrednia obsługa z panelu LCD, nie wymagająca podpięcia do komputera
 • -Gniazdo usb do transferu danych-Wielkość  i waga.-Prosta i intuicyjna obsługa
 • -Szybkość pomiaru – kilka sekund
 • -Niewielka strata próbek – wymagany jest zaledwie 1ul próbki do pomiaru
 • -Pewność pomiaru  – wysoce powtarzalne wyniki
 • -Korzystna cena
 • -Atrakcyjny design
 • -Praktycznie zerowe koszty materiałowe po zakupie urządzenia.

 

Wady:

 • -Ograniczenie zakresu detekcji  (pomiar absorbancji tylko przy długości fali 260 i 280 nm). Dla bardziej wymagających użytkowników polecamy inne wersje urządzenie NanoDrop.
 • -Brak jakichkolwiek dodatkowych zastrzeżeń


Ocena: 5/5

Rekomendacje:

 • -Bardzo wysoka jakość urządzenia. Nie znaleźliśmy jakichkolwiek słabych punktów urządzenia. Polecamy!

 

Gdzie można kupić?

Dystrybutorem spektrofotometrów NanoDrop Lite jest TK Biotech z Warszawy.

 

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry