Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 03 marca 2016

Liczba komentarzy: 0
Kontuzje i choroby zawodowe związane z pracą w laboratorium

Autor wpisu

Czy pipetowanie może być groźne dla zdrowia? A analizowanie danych genomowych, albo klastrowanie hierarchiczne? Może się zdziwicie, ale odpowiedź brzmi „tak”! Jak pracować, by nie doprowadzić się do choroby zawodowej, która może nas nawet wykluczyć z pracy laboratoryjnej?!? Oto kilka praktycznych porad.

Praca laboratoryjna wiąże się z pewnymi istotnymi obciążeniami zdrowotnymi, których powinniśmy być świadomi, by nie doprowadzić się do kontuzji i zwyrodnień,  ani nie zniszczyć sobie wzroku. Pipetowanie obciąża nadgarstek, dbajmy więc o odpowiednią pozycję ręki podczas wykonywania tej czynności, o dobry sprzęt (wygodna pipeta z atestami) i ograniczajmy maksymalnie ilość próbek, jaką musimy przepipetować dziennie. Spędzanie 300 godzin rocznie na pipetowaniu jest już groźne dla zdrowia. Warto pomyśleć o dozowniku lub multikanałówce by usprawnić sobie pracę, o pipetach automatycznych, a nawet o stacjach pipetujących, jeżeli laboratorium na to stać.

Dłoń i nadgarstek
są narażone na kontuzje spowodowane długotrwałym obciążeniem w pracy z pipetą

Co nam grozi? Na początku mrowienie, następnie towarzyszące mu sztywnienie nadgarstka i ból. Po latach pracy mogą pojawić się zwyrodnienia stawów i ograniczenie ruchomości nadgarstka i palców.

Poza problemami związanymi z pipetowaniem musimy pamiętać o plecach. Stojąco-siedząca praca, jaką wykonujemy w laboratorium nie jest obojętna dla naszego kręgosłupa. Pipetujmy zawsze w pozycji prostej, nie wyginajmy się na boki. Czy stoimy, czy siedzimy,  zwróćmy uwagę na to jak wysoko umieszczony jest blat roboczy. Nie powinniśmy się garbić przy pipecie ani wyciągać jak struna. Czynności laboratoryjne powinniśmy wykonywać w pozycjach fizjologicznych.

To samo tyczy się także pracy z komputerem. Zwróćmy uwagę na wygodę pracy biurowej, zatroszczmy się o odpowiednie krzesło i nowoczesny monitor. Wady postawy i zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego to już niemal choroba cywilizacyjna- a wszystko przez nieodpowiednią postawę podczas pracy z komputerem!

Jeżeli jesteśmy już w temacie komputerów… oszczędzajmy swoje oczy. Szczególnie bioinformatycy, ale także osoby dużo czasu spędzające na wypisywaniu wyników, obrabianiu danych, rozporządzaniu bazami genomowymi: wszyscy oni są narażeni na stopniowe pogorszenie wzroku. Dla osoby pracującej także z pipetą może to być wyrok:  powodzenie reakcji zależy od tego, czy dostrzeżemy 1ul w końcówce tipsa!

Najbardziej narażeni na pogorszenie wzroku w laboratoriach medycznych są histopatolodzy, cytolodzy, cytogenetycy  i hematolodzy- wszyscy ci, którzy godzinami oglądają preparaty mikroskopowe. Dla nich jedyną radą jest korzystanie z częstych, kilku-kilkunastominutowych przerw w pracy i roztropne korzystanie ze swojego sprzętu.

Gdy w grę wchodzi nasze zdrowie, warto jest przyjrzeć się swojemu środowisku pracy. Lata zaniedbań z pewnością odbiją się na naszym zdrowiu, a dokonując niewielkich poprawek swojej pozycji przed monitorem lub pod komorą laminarną możemy uniknąć długofalowych, negatywnych konsekwencji naszej pracy zawodowej.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry