Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 04 kwietnia 2016

Liczba komentarzy: 0
Katalogowanie próbek w erze cyfrowej: jak kody kreskowe mogą usprawnić nam życie

Wciąż korzystasz z markera i papierowego zeszytu podczas katalogowania próbek? Klniesz pod nosem podpisując PCRówki? Przeżywasz koszmar gdy etanol kapnie na podpisane wieczko? Może zamiast o nowym termocyklerze warto pomyśleć o kupnie w ramach kolejnego grantu czegoś innego… systemu, który pozwoli niesamowicie przyspieszyć i ułatwić katalogowanie próbek?

Czytniki kodów kreskowych istnieją już od dawna, czasami spotyka się je także w laboratoriach klinicznych do tagowania próbek od pacjentów. Jednakże wciąż sporadycznie spotyka się w Polsce placówki, które zdecydowały się na wprowadzenie tego systemu w laboratoriach biologii molekularnej.

Zapytacie pewnie, na ile takie rozwiązanie się sprawdza- eppendorf’y się przecież mrozi i rozmraża, PCRówki są maleńkie, a odczynniki można z powodzeniem opisać markerem. Niby tak, ale gdy próbek przybywa, przybywa też kłopotów z ich składowaniem i opisywaniem- szczególnie jeśli ekipa w laboratorium często się zmienia (np. przychodzą praktykanci, magistranci, doktoranci) i każdy ma inny system opisywania.

Jak efektywnie katalogować próbki?

Katalogowanie próbek najlepiej prowadzić elektronicznie, niezależnie od tego czy mamy dodatkowo system tagowania i odczytywania kodów, czy nie.  Poczciwy MS Excel lub OpenCalc spełnią swoje zadanie, bardziej biegli w sztukach informatycznych mogą spróbować z MS Access czy też bazami opartymi o MySQL. Takie bazy można zamówić u dobrego programisty i wcale nie jest to kosmicznie drogie, zważywszy na przyszłą wygodę i wydajniejszą organizację pracy.

Powinniśmy także wprowadzić ogólne zasady składowania materiału, takie jak format próbówek i ich kolor (np: primery trzymamy w 0,5ml próbówkach, standardy do qRT w zakręcanych 2ml itd). Jeżeli uda nam się wprowadzić wśród załogi laboratorium konsensus co do tego, jak numerować próbki, to jesteśmy  na dobrej drodze do wprowadzenia całkiem sensownego systemu katalogowania.

Teraz pozostaje już tylko wybór formatu etykiet samoprzylepnych, rodzaju drukarki, skanera i można kupować nowoczesny system archiwizacji!

Co wchodzi w skład systemu nowoczesnego do katalogowania próbek?

Podstawowe wyposażenie takiego systemu to czytnik kodów kreskowych (1D lub 2D, polecam te drugie), drukarka zdolna do wydruku etykiet o odpowiadającym nam formacie i na odpowiednim typie folii (np. folia wytrzymująca niskie lub wysokie temperatury lub rozpuszczalniki organiczne) . Do tego zamawiamy odpowiednią ilość taśmy termosublimacyjnej do druku etykiet w pożądanym rozmiarze. Potrzebne nam też będzie oprogramowanie, które rozpozna kody i przyporządkuje je naszym próbkom. Takie zestawy urządzeń+oprogramowanie są oferowane przez firmy wraz z serwisem i pomocą techniczną.

Ile to kosztuje?

Najprostsze systemy dla laboratoriów kosztują kilka tys. zł. Warto jednak dobrze sprawdzić, czy wszystkie moduły do siebie pasują, czy firma wycina tak małe naklejki, które zmieszczą się na próbówkach Epp. oraz na PCRówkach. Sprawdźmy, czy oferowane taśmy do druku spełniają zadeklarowane przez nas parametry i przetestujmy oprogramowanie. Nie zawsze będzie ono wygodne w użytkowaniu i „user friendly”.

Droższe systemy potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt tys. zł, najczęściej z winy ładnego, przejrzystego i dostosowanego do potrzeb biologii molekularnej oprogramowania. Wybór systemu zależy głownie od funduszu, jakim dysponujemy i od tego, jaki materiał będziemy oklejać i archiwizować.

Czy warto?

Kodowanie próbek
może znacząco usprawnić pracę w naszym laboratorium
Definitywnie warto. Ale żeby było warto, trzeba najpierw dostosować swój tryb pracy do możliwości systemu i  gruntownie przemyśleć, na czym nam naprawdę zależy i w jaki sposób to osiągnąć. Trudno jest zarzucić system, który okaże się nieprzydatny, a z którego już zaczęliśmy korzystać! Dlatego dajmy sobie czas, by przemyśleć wszystko, przetestować i dopiero wtedy zdecydować się na zakup.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry