Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 23 maja 2013

Liczba komentarzy: 0
Nierzetelność naukowa czy niedopatrzenie? Przełomowa praca o klonowaniu zawiera błędy

Od wczoraj w świecie naukowym wrze. Praca o klonowaniu komórek ludzkich, uznana za przełomową, okazuje się zawierać poważne błędy. Niektórzy wręcz oskarżają autorów o nierzetelność naukową i podrabianie wyników!

Od kilku dni na łamach portali naukowych, działających na zasadzie Peer Review, pojawiają się zarzuty, dotyczące sławnej już pracy o klonowaniu (pisaliśmy o niej na łamach dbio). Praca opublikowana została w niecałe 2 tygodnie od przesłania jej do redakcji Cell i od razu wzbudziła sensację. Teraz wzbudza konsternację, ponieważ znajduje się w niej kilka błędów dotyczących rycin i wykresów, które niepokoją środowisko naukowe.

Shoukhrat Mitalipov, główny autor publikacji oficjalnie odniósł się do zarzutów, twierdząc że doszło do zamiany pomiędzy podpisami na rycinach, a niedopatrzenia to efekt pośpiechu w dążeniu do publikacji pracy. Jest jednak kilka innych, trudniejszych do wytłumaczenia faktów: powtórzenia eksperymentu na wyprowadzonych komórkach macierzystych są zbyt podobne, by mogły być efektem perfekcyjnej praktyki laboratoryjnej -zwykła zmienność biologiczna generuje błąd pomiaru, tymczasem w rzeczonej pracy zmienności praktycznie nie ma.

Inny zarzut dotyczy wyboru zdjęć do publikacji – niektóre ryciny powielono kilkukrotnie w różnym kontekście, co świadczy albo o zbyt skąpym warsztacie eksperymentalnym, albo o niedostatku rzetelnych wyników. Tutaj Mitalipov wspomina o tym, że rycin użyto kilkukrotnie, ponieważ niewiele z wykonanych w laboratorium zdjęć ma oryginalną podziałkę skalującą, a grupa badawcza chciała uniknąć zarzutów związanych np. z fotomontażem.

Prawdę prawdopodobnie poznamy dopiero wówczas, gdy eksperyment z udziałem ludzkich komórek macierzystych uda się powtórzyć. Póki co pracę należy traktować z ograniczonym zaufaniem.

Marzena Wojtaszewska

Źródło:  Nature News

 

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry