Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 21 lutego 2012

Liczba komentarzy: 3
Nowy sekwenator Nanopore GridION: cały genom w 15 minut?

Na niedawnej konferencji „Advanced Genome Biology&Technology”  miała miejsce premiera nowego systemu głębokiego sekwencjonowania- GridION firmy Oxford Nanopore Technologies. Takiej technologii jeszcze nie było: 100 tys (!) par zasad w pojedynczym odczycie i koszt 25 dolarów za 1 gigabajt zasad!

„Wyścig zbrojeń” wśród technologii sekwencjonowania nowej generacji trwa: niedawno pisaliśmy o miniaturowych pHmetrach (Ion Torrent) i SMS (single-molecule-sequencing, sekwencjonowaniu pojedynczych cząsteczek), a tu szykuje się kolejna rewolucja.

Technologia Nanopore w teorii została opisana już w 1996 roku i miała polegać na pomiarze minimalnych zmian przewodnictwa elektrycznego podczas wprowadzania do kanału błonowego, tytułowego „nanoporu”, kolejnych nukleotydów cząsteczki DNA. Po ponad 15 latach w końcu udało się zastosować ideę w praktyce. Specjaliści z Nanopore zapowiadają rewolucję.

Wg autorów technologii ma ona być wyjątkowo tania i nie wymagać czasochłonnego przygotowania DNA. Odczyt ma być błyskawiczny i w najbardziej rozszerzonej wersji sprzęt ma dokonać 30-krotnego odczytu całego genomu człowieka w 15 minut. Ponadto ma umożliwiać ogromnie długie odczyty (do 100 tysięcy zasad naraz!), co pozwoli na sekwencjonowanie regionów powtarzalnych genomu.  Co więcej, urządzenie  ma mieć możliwość rozbudowy w zależności od potrzeb danej jednostki. Żeby tego było mało, dla potrzeb  małych jednostek i pojedynczych eksperymentów (max 1 GigaZasad odczytu) zostanie wprowadzony miniaturowy, jednorazowy sekwenator, MiniION, który będzie kosztować poniżej1000 dolarów. Przez „miniaturowy” należy rozumieć urządzenie WIELKOŚCI PENDRIVE’a!

Opinie ekspertów są różne: sceptycy uważają możliwości GridION’u za przechwałki producenta, rozpuszczane w celu podsycenia atmosfery, konkurencja krytykuje dużą podatność tego systemu na błędy (ok. 4%), większość naukowców jest jednak zdania, że system wygląda bardzo sensownie, a zapowiedzi producenta nie tylko nie są przesadzone, ale wręcz są ostrożne i że można się spodziewać po tym urządzeniu znacznie więcej, niż ujawniła firma. Jak będzie faktycznie? Przekonamy się już niebawem, gdy pierwsze urządzenia zostaną wprowadzone na rynek. Może to nastąpić nawet w tym roku.

Sekwencjonowanie kolejnej generacji?
Cały genom człowieka w 15 minut za mniej niż 1000 dolarów. Czy firmie Nanopore uda się zrealizować te obietnice?

Źródło:

Nature News

Genomes unzipped

 

Marzena Pieronkiewicz

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 3

 1. 1

  No, jestem pod wrażeniem.

 2. 2

  Najbardziej się boję (i na pewno nie tylko ja) o załamanie rynku, jeśli te technologie dalej będą tak szybko się prześcigać… ale z drugiej strony, wszystkim odbiorcom zależy na tanim sekwencjonowaniu 🙂

 3. 3

  Nowe technologie… uwielbiam.

  6 lat temu profil
 4. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry