Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 10 maja 2012

Liczba komentarzy: 2
Pigułki ze sproszkowanymi zwłokami — nowa, niebezpieczna moda z Chin

Celnicy z Korei Południowej odkryli tysiące pigułek zwierających sproszkowane ciała noworodków i ludzkich embrionów. Wzbudzają one nie tylko kontrowersje natury etycznej, ale ich zażywanie może mieć także bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka.

Wszystko zaczęło się w Chinach, gdzie zwłoki niemowląt oraz martwe płody skupuje się, suszy, zmienia w proszek i miesza z ziołami, aby utrudnić wykrycie prawdziwego składu „leku”. Dzięki barwieniu zawartości kapsułek i nadawaniu im odpowiednich kształtów, mogą one z wyglądu przypominać inne znane specyfiki, na przykład viagrę. Kapsułki zawierające sproszkowane ludzkie zwłoki są w Państwie Środka postrzegane jako swoiste panaceum, leczące nie tylko konkretne schorzenia (w tym impotencję), ale także polepszające ogólną wytrzymałość organizmu pacjenta. Korupcja w środowisku lekarskim oraz akceptacja społeczna utrudniają przeciwdziałanie wytwarzaniu i rozprowadzaniu tych „leków”.

Próby zatrzymania procederu handlu tabletkami zawierającymi sproszkowane ludzkie tkanki podejmowane są od sierpnia ubiegłego roku, kiedy po raz pierwszy dostrzeżono skalę problemu. Ostatni udaremniony przemyt wykryto w bagażach podróżnych oraz w korespondencji pocztowej. Od 2011 roku koreańscy celnicy przechwycili już ponad 17 tysięcy kapsułek, jednak wciąż trafiają one na południowokoreański rynek.

Badania wykonane przy zastosowaniu testów genetycznych wykazały, że zawartość kontrowersyjnych pigułek to w 99,7 procentach wyłącznie materiał ludzki, na podstawie którego można określić choćby płeć zmarłych dzieci.

Im więcej zwolenników tego specyficznego odłamu tradycyjnej medycyny chińskiej przybywa na całym świecie, tym bardziej eksperci biją na alarm, zalecając szczelniejszą ochronę światowego zdrowia publicznego. Handel kapsułkami może z łatwością przenieść się do Internetu, gdzie znaczniej trudniej będzie go kontrolować.

Rozpoczęta przy tej okazji dyskusja natury etycznej ma także swój czysto medyczny wymiar, ponieważ w tym przypadku „lekarstwo” w rzeczywistości nie tylko nie leczy żadnych chorób, ale zawiera także składniki potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, takie jak wirusy czy superbakterie.

Przemytnicy przy których znaleziono najnowszy transport „leków” nie przyznają się do winy i twierdzą, że nie wiedzieli jaki jest skład oraz pochodzenie tabletek. Nie postawiono im też na razie żadnych zarzutów, oficjalnie ze względu na niewielka skalę przemytu. Jednak w przypadku transportów hurtowych proceder kwalifikowany jest jako handel żywym towarem, a chińskie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że każda próba wykorzystania szczątków odpadów medycznych jest zabroniona.

Naukowiec z laboratorium służby celnej pokazuje wynik testu — badane kapsułki zawierają sproszkowane ludzkie szczątki
Źródło: BBC

Zobacz materiał BBC.

M.N.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 2

 1. 1

  To horror, ale tylko dla miłośników horroru. Żaden normalny człowiek nie połyka leków czy innych pigułek nie kupionych w aptece. A co tam sobie tradycyjnie łykają Azjaci – mnie nie interesuje. Swoją drogą jak ponury żart brzmi nazwa – handel żywym towarem. Chyba raczej bardzo martwym?

  5 lat temu
 2. 2

  Niby racja, że normalny człowiek nie połyka leków nie kupionych w aptece. Ale nie będę zaskoczony, jeśli firmy sprzedaży bezpośredniej urządzające pokazy dziwnych urządzeń do masażu i wykrywania chorób od kataru po nowotwory, nie zaczną na swoich pokazach sprzedawać takich tabletek. A jak na razie sale na ich pokazach zapełniają się nieźle, szczególnie emerytami…

  5 lat temu profil
 3. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry