Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 08 stycznia 2013

Liczba komentarzy: 1
Zdawalność egzaminu specjalizacyjnego z Laboratoryjnej Diagnostyki Medycznej na przestrzeni lat

Jesteś diagnostą laboratoryjnym i marzysz o specjalizacji? Zastanawiasz się czy warto?

Przeanalizowaliśmy statystyki zdawalności egzaminu z Laboratoryjnej Diagnostyki Medycznej (LDM) od samiutkiego początku wg oficjalnych danych zamieszczonych na stronie Centrum Egzaminów Medycznych. Warto spojrzeć przed podjęciem decyzji, bo egzamin w swojej obecnej formie jest bardzo ciężki, a tendencji zwyżkowej w zdawalności nie ma.

Test (bo to on służy jako sito dla zdających) był wielokrotnie krytykowany i budzi ogromne (negatywne) emocje wśród większości zdających. Wymieniają oni m.in. następujące argumenty na poparcie tezy, że jest on błędnie przygotowany:

zbyt mało czasu na odpowiedź – nie ma czasu na powrót do pytań poprzednich ani na zastanowienie nad tymi trudniejszymi

zbyt wiele pytań wielokrotnie złożonych i z przeczeniami – ich przeczytanie i zrozumienie zajmuje bardzo dużo czasu i łatwo o pomyłkę, mimo że zdający zna zagadnienie i odpowie bez wahania na pytanie prościej sformułowane

zdarzają się pytania z błędami, niejasno sformułowane, nieprecyzyjne lub bazujące na najświeższych danych, które nie były wskazane w literaturze do nauki

pytania nie są ujawniane po teście, a jedyne uwagi do pytań można zgłaszać podczas egzaminu. Nie istnieje możliwość weryfikacji poprawności pytań po wyjściu z sali, z książką w ręce.

egzamin jest niewspółmiernie kosztowny w stosunku do zarobków diagnosty

nowe przepisy faworyzują lekarzy, którzy za pierwsze 3 podejścia do egzaminu nie płacą, a pytania są dla nich po egzaminie ujawniane przez CEM

 

Twórcy pytań testowych, reprezentujący CEM kontrargumentują:

test sprawdzający wiedzę specjalisty musi być trudny, aby wyłowić najlepszych, którzy na tytuł specjalisty zasługują

ilość  czasu jest wystarczająca, a by osoba znająca odpowiedź na pytanie, a nie „strzelająca”, mogła spokojnie go napisać (1 minuta na pytanie)

mała ilość czasu nie pozwala na ściąganie

diagnosta-specjalista musi wykazać się odpornością na stres i szybką reakcją, więc z łatwością odnajdzie się w warunkach egzaminacyjnych

pytania nie są ujawniane, ponieważ ilość pytań, jakie można stworzyć jest ograniczona, więc po pewnym czasie zdający będą się ich uczyć na pamięć, zamiast wykazywać się wiedzą.

W przypadku LDM panuje w tej chwili moda na tytuł specjalisty, co widać po niesłabnącej popularności egzaminu. W tej chwili w zasadzie nie ma konieczności wprowadzania na rynek pracy kolejnych setek specjalistów rocznie, tym bardziej że nie każdego diagnostę czeka awans zawodowy po uzyskaniu tytułu. Jest to jedna z przyczyn bardzo niskiej zdawalności egzaminu. Przyczyna nie leży w nieuctwie kandydatów, ponieważ płacą oni niemało za proces specjalizacji i za każdy egzamin. Są to ludzie dorośli, pracujący w zawodzie, którym zależy na tytule i którzy ciężko się do egzaminu przygotowują.

Nawet osoby, które egzamin zdały, nie osiągają spektakularnych rezultatów. Oceny db+ i bdb można policzyć na palcach jednej ręki. Może warto by pomyśleć o całkowitym zniesieniu  ocen, skoro znakomita większość specjalistów to „trójkowcy” (co wcale nie umniejsza ich wiedzy)?

Rycina 1. Zdawalność egzaminu specjalizacyjnego z  LDM.

Rycina 2 . Wyniki egzaminu specjalizacyjnego z  LDM z uwzględnieniem uzyskanych rezultatów.

Podsumowując: specjalizacja z LDM jest formą kształcenia doskonała dla naprawdę wytrwałych i wciąż młodych (z wiekiem coraz trudniej jest odpowiadać na pytania testowe z taką biegłością), których nie zrazi koszt i konieczność kilkukrotnego podchodzenia do testu.

Tak stanowi niedawno nowelizowane Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wysokości i sposobu uiszczania opłaty za zgłoszenie do państwowego egzaminu specjalizacyjnego. Pierwsze, drugie i trzecie podejście do egzaminu dla lekarzy chcących potwierdzić swoją specjalizację w danej dziedzinie medycyny będzie bezpłatne. Opłatę za czwartą i kolejną próbę medyk powinien wnieść na konto Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi (wtedy lekarz zapłaci 700 zł). Egzamin przeprowadza Państwowa Komisja Egzaminacyjna, w skład której wchodzą lekarze specjaliści z danej dziedziny medycyny, konsultanci krajowi i przedstawiciele towarzystw naukowych.

Dotychczas każde podejście do państwowego egzaminu specjalizacyjnego było dla lekarzy płatne. Zmianę wprowadziła w kwietniu tego roku nowelizacja Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

Piśmiennictwo:

Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi

Marzena Wojtaszewska

wiosna 2010 jesien 2010 wiosna 2011 jesien 2011 wiosna 2012 jesien 2012 SUMA
Zdających 124 112 121 116 142 134 749
Egzamin zdało 65 60 46 27 78 48 324
Egzamin oblało 59 52 75 89 64 86 425
Zdawalność [%] 0,52 0,54 0,38 0,23 0,55 0,36 0,43
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 1

 1. 1

  Kiedy nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze – i władzę.

  4 lata temu
 2. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry